- Aidat ve bağışlarınızı Akbank Beşyüzevler Şubesi, TR89 0004 6006 4388 8000 1013 15 nolu hesaba yatırabilirsiniz.
Duyurular

3 Mayıs saat 19:30-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "3 Mayis Ruhu " konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Arkeolog-Tarihci Sayın Adil YILMAZ


Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 29-eylül 2016-cı yılında saat 19-da Hoca Ahmet Yasevi anlamak koferası olacakdır.Konuşmacı Erdoğan Aslıyücel Ahmet Yasevi Vakfı başkanı .Her kes davetlidir.

 


Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 22-ağustos 2016-cı yılında saat 18-de Ebulfez Elçibeyin ölüm yıldönümu ilgili toplantı olacakdır.Her kes davetlidir.


6-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda GAGAUZ (GÖKOĞUZ) Türkleri  Dünü-Bügünü - Yarını konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Gazeteci - Akademisyen Sayın. Ağası Hun Mammadli


20-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda TÜRKLÜĞÜMÜZ, KİMLİĞİMİZ: TARİHİ VE EDEBİ BELGELERDE konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Akademisyen Sayın. Doç.Dr. Rövşen Alizade

İstanbul Aydın Universitetisi Öğretim Üyesi

Her Kes Davetlidir


27-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda Türk Tarihinin Arkeolojik  Kaynakları konferansı olacakdır.

Konuşmacı: - Akademisyen Sayın. Arkeolog-Tarihçi Adil Yılmaz 


3-Kasım saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "25. Yılında Azerbaycan Bağımsızlık Mücadelesi ve Güney Azerbaycan'a Etkileri" konulu konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

Konuşmacılar Bütöv Azerbaycan Birliği  Başkanı Sn. Agil SAMEDBEYLİ ve GAMOH Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Bulut ALEMDAR"ın 


10-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda ÖLÜÖNE- ile baştan sona sibirya toprakları - halkları - inanışları konferansı olacakdır.

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


24-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda ATATÜRK VE TÜRK DÜNYASI konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Doç.Dr. Ercan Karakoç

Yıldız Teknik Üniversitesi oğretim üyesi

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

 


26-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenecek 

"Kıbrıs Müzakerelerinde Son Durum" konulu konferans olcakdır.

Konuşmacı: Prof. Dr. Sayın. Erhan ARIKLI

KKTC - Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan

Yer

Yenidoğan Mahallesi Yayla Sokak No:2\ B Bayrampaşa

Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi 

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


1-Aralık saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Kırgızistan'da 10 Gün - Gezi İzlenimleri" konulu konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Dr. Baki Dökmeci 

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

 

 

 


8-Aralık saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyetine Geçiş Süreci" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:Sayın Doç. Dr.  Ahmet Zeki İZGÖER

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


22-Aralık  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Tarih Perspektifinden İran Türklüğü" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Yrd.Doç. Dr. Babek CAVANŞİR

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi


12- Ocak saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Ölüm Kampı: Belene" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Belene Zulmünün canlı şahidi ve zulmün mağduru Sn. Sabri İskender 


19- Ocak saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "20 Ocak Katliamı" konulu  konferans olacakdır.

Konuşmacılar: Yeditepe Üniversitesi bölüm başkan yardımcısı Yrd.Doç.Dr. sayın Arıf Acaloğlu,Gazeteci-Yazar sayın Ağasi Hun MAMMADLİ ve GMOH-yönetim kurulu üyesi sayın Bulut Alemdar.


2-Şubat saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Irak Türkmenleri (Dünü-Bugünü-Yarını)"  konferans olacakdır.

Konuşmacı: Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Sayın Savaş AVCI.

 


9-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Sultan Galiyev ve Sovyetler Dönemi Turancılık Hareketi konferans olacakdır.

Konuşmacı: Araştırmacı - Yazar Sayın Erol CİHANGİR

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

Saygıyla

Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmaları Derneği


26-Şubat  saat 12:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenecek 

Tarihin Kara Lekesi "HOCALI SOYKIRIMI"  konulu konferans olcakdır.

Konuşmacılar: Yrd.Doç.Dr. Arif Acaloğlu- Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi

 Doç.Dr. Rövşen Alizade- İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi

 Agil Samedbeyli- Bütov Azerbaycan Birliyi Yönetim Kurulu başkanı

Yer

Yenidoğan Mahallesi Yayla Sokak No:2\ B Bayrampaşa

Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi 


23-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "Doğu Türkistan Ekseninde Türkiye-Çin İlişkileri konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Sayın Yrd. Doç.Dr. Ömer KUL

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı


30-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "1.Dünya Savaşında İzmir Savunması" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Sayın Araştırmacı-Yazar Celal Öcal


13-Nisan  saat 19:30-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "Küresel Para Savaşları " konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Doç.Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu

- İstanbul Aydın Üniversitesi İİBF – Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı


İstanbul Hava Durumu
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 3,7967   3,8036
EURO 4,6385   4,6469
       
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 66
Dün: 125
Toplam: 468445
Meşheddeki görüşün tozanağı: İran'daki seçimlerde de Putin parmağı ?! - ANALİZİ
 
 

Meşheddeki görüşün tozanağı: İran'daki seçimlerde de "Putin parmağı" ?! - ANALİZİ

Sina Azodi

"Atlantic Council"

İran'da 19 Mayıs başkanlık seçimleri yaklaştıkça, mevcut başkan Hasan Ruhani halen galibiyete yakın aday sayılır.  Fakat o, beş opponentlə karşılaştı ve iki tutucu gerçek sorun yaratabilir - Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Qalibaf ve İbrahim Reisi.

Eski polis şefi ve Devrim Muhafızları Kolordu Hava Kuvvetleri Komutanı olmuş Qalibaf başkanlığa üçüncü kez girişim ve kampanyası için populist slogan kabul etti - "Halkın yönetimi" . 27 Nisan'da yayımlanan televizyon programındaki konuşmasında Qalibaf o kadar "ileri gitti" ki, A. Lincoln Gettisberqdəki ünlü konuşmasının aktardı:  "İnşallah, insanlar insanlar için insanların hükümetini seçecek ..."

Qalibaf, ayrıca 18 yaşından itibaren her işsizə 2.500.000 rial (77 $) aylık ikramiye vaat ediyor - mümkünlük ihtimali zayıf teklif. Büyük yöneticilik tecrübesi ve popülaritesi rağmen, o, yaygın yolsuzluk iddiaları ve Tahran'ın merkezindeki "Plasco" göydələninin ve çok sayıda yanğınsöndürənin yanıp kül olması ile ilgili suçlamalara tuş gelir.

Belediye başkanının güvenlik hizmeti de seçimlerde onun şansına zarar verebilir. 2013 yılında canlı yayınlanan başkan adayların debatları sırasında ovaxtkı esas aday Ruhani Qalibafı 1999 yılında öğrenci gösterilerini "demir yumruk" la ezmekte suçladı: "Sayın Qalibaf! Ben albay değilim, hüquqşünasam ... dediniz ki, büyük öğrenci protestolarını kerpetenle əzmisiniz" ... Qalibafın cevabı ise "Ben burada bu konuları ele edilemez" oldu. .

İran'ın siyasi psixikasında " Hükümet-e çəkmepuşan" ( " Ç əkməlilər hükümeti" - askeri cunta - terc. ) Iyi nüfuza sahip değil, askerler ise seçmenleri kendisine az çekmektedirler.

Qalibafın karşısında başka sorun durur. Öyle ki, şehir şuralarına seçimler de başkanlık seçimleri ile eş zamanlı yapılacak. Eğer muhafazakarlar şuralarda çoğunluğu kaybederse, Qalibaf belediye başkanlığı postundan da mahrum olacak. Her iki göreve iddialılıq ise siyasi avantüraya, çünkü her ikisinden yoksun olmak mümkündür.

Bununla birlikte, 2005 yılından Tahran'ın belediye başkanı olan Qalibaf büyük populyarlığa sahiptir.  Hatta ünlü Şii türbesinin vasisi teyinatına kadar topluma oranla biraz belirsiz olan  Reisi den de. İleri görüşlü aday ve texnokrat gibi Qalibaf kendini başarıyla sunabilmek başardı. Tahran'da yeni otoyol ve tüneller, temel magistrallar boyunca çiçek ve ağaç dikimi gibi bina duvarlarını Desenleme gibi abadlaşdırma işleri dahil, urbanist projeler ona aittir.  Ayrıca Ruhani yönetimi altında elde edilen nükleer Anlaşması'nı destekleyip. 27 Nisan'da o, bu anlaşmayı "ulusal belge ve yükümlülük" denir.

Fakat Reisi muhafazakar kampın yükselen yıldızıdır ve o, İranın ali lideri Ayetullah Ali Xamneinin başarı halefi olarak kabul edilir. Reisinin cumhurbaşkanlığı kampanyası onun popülaritesi ölçmek çabasıdır.  Başarılı kampanya bir sonraki yüksek lider olma şansını arttıracak, ama mağlubiyet İran'ın en yüksek postuna perspektifleri zayıflatacak.

Reisi bildirib ki, o, bağımsız aday ve ruhanini doğrudan tenqidinden yayınıb. Bununla birlikte, onun web sitesinde Said Celili ile fotosu derc edilb. 

Celili muhafazakar kampın sert siyaset yanlısı, nükleer görüşmelerinde başlıca uzman ve ruhaninin güçlü eleştirmenlerinden biridir. 2013 yılı seçimlerinde zayıf aday olarak çıkan Celili yeniden aday sürmemek kararı verdi. Onun Reisi ile görüşmesinin detayları bilinmiyor, fakat bu, Reis için prinsipçilər kampının güçlü destek sinyali olabilir. Bu aynı zamanda her ikisi arasında gelecek ittifakı gösterebilir. Aslında, İran'ın bazı yayınlar haber verir ki, seçileceği takdirde Reisi celîlini Başkan belirleyebilir.

Qalibaf gibi, Reis de popülist bir tutum almış ve mazlum İranlılara aylık para ödemeleri - üçlü nezir önerdi - bu da mümkün görünmüyor. Reisi "İş ve Liyakat" ( Farsça "Kar ve Keramet" - terc. ) Sloganı kabul etti ve muhafazakar medya onun kimsesiz kırsal alanlarda çekilen fotolarını düzenli yayımlar. Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da bir zamanlar bu yöntemden kullanmıştı. 

Fakat siciline idari faaliyet stajı azdır ve harizması yoktur. Ayrıca, 1980 yılında binlerce siyasi tutuklunun qetlinde onun varlığı iddiaları başarı şansına ciddi tehlikedir.

Diğer potansiyel kara leke Reisi ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in elçisi, Tataristan lideri Rüstem Minnixanov arasında son görüştür. Reisi onu İmam Rıza ziyarətgahı adamı olarak kabul ettiğini beyan etse de, bu, seçimlere dış müdahale endişesine neden oldu. Rusya'nın İran'ın işlerine müdahalesine dair tarihi geçmişi göz önüne alarak, elbette, bu görüş reisinin kampanyası için zararlı olabilir. Aslında "Kanun" gazetesinin həımin görüşü hakkında yayınladığı makale de buna işarettir - "Rus ruleti". 

Ruhaninin opponentleri ülkenin ekonomik sorunlarından kullanarak onun yöneticiliğini sert eleştiriyorlar. Ruhani ekonomisi stabilize, enflasyonu azaltmak ve nükleer anlaşması aracılığıyla yaptırımları biraz zayıflatmak nail olsa da, genel olarak nüfus bundan faydalanmayıb ve işsizlik yüksek seviyede kalıyor. Bu, hem de Reisi ve Qalibafın popülist yaklaşımını anlatabilir.

Reisinin yöneticilik tecrübesinin yokluğunu ve İran'ın yargı sisteminde sertliğinin itibarına zarar verdiğini dikkate alarak, karşılaştırma, Qalibaf Ruhani karşında daha iyi konumda görünüyor. 

Şu anda ruhaninin iki ana rəqinindən birinin ileri çıkması veya diğerini desteklemesi ihtimali imkansız görünüyor. Her iki aday siyasi geleceğe yönelik iddialı ve sonuna kadar mücadele apacağı düşünülüyor.

Kaynak: Strateq.az


02.05.2017 Okunma Sayısı: 578Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Doç.Dr. Dilaver Ezimli Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesi
...

Doç.Dr. Dilaver Ezimli Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesi
...

Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız