- Aidat ve bağışlarınızı Akbank Beşyüzevler Şubesi, TR89 0004 6006 4388 8000 1013 15 nolu hesaba yatırabilirsiniz.
Duyurular

3 Mayıs saat 19:30-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "3 Mayis Ruhu " konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Arkeolog-Tarihci Sayın Adil YILMAZ


Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 29-eylül 2016-cı yılında saat 19-da Hoca Ahmet Yasevi anlamak koferası olacakdır.Konuşmacı Erdoğan Aslıyücel Ahmet Yasevi Vakfı başkanı .Her kes davetlidir.

 


Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 22-ağustos 2016-cı yılında saat 18-de Ebulfez Elçibeyin ölüm yıldönümu ilgili toplantı olacakdır.Her kes davetlidir.


6-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda GAGAUZ (GÖKOĞUZ) Türkleri  Dünü-Bügünü - Yarını konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Gazeteci - Akademisyen Sayın. Ağası Hun Mammadli


20-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda TÜRKLÜĞÜMÜZ, KİMLİĞİMİZ: TARİHİ VE EDEBİ BELGELERDE konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Akademisyen Sayın. Doç.Dr. Rövşen Alizade

İstanbul Aydın Universitetisi Öğretim Üyesi

Her Kes Davetlidir


27-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda Türk Tarihinin Arkeolojik  Kaynakları konferansı olacakdır.

Konuşmacı: - Akademisyen Sayın. Arkeolog-Tarihçi Adil Yılmaz 


3-Kasım saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "25. Yılında Azerbaycan Bağımsızlık Mücadelesi ve Güney Azerbaycan'a Etkileri" konulu konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

Konuşmacılar Bütöv Azerbaycan Birliği  Başkanı Sn. Agil SAMEDBEYLİ ve GAMOH Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Bulut ALEMDAR"ın 


10-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda ÖLÜÖNE- ile baştan sona sibirya toprakları - halkları - inanışları konferansı olacakdır.

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


24-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda ATATÜRK VE TÜRK DÜNYASI konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Doç.Dr. Ercan Karakoç

Yıldız Teknik Üniversitesi oğretim üyesi

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

 


26-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenecek 

"Kıbrıs Müzakerelerinde Son Durum" konulu konferans olcakdır.

Konuşmacı: Prof. Dr. Sayın. Erhan ARIKLI

KKTC - Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan

Yer

Yenidoğan Mahallesi Yayla Sokak No:2\ B Bayrampaşa

Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi 

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


1-Aralık saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Kırgızistan'da 10 Gün - Gezi İzlenimleri" konulu konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Dr. Baki Dökmeci 

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

 

 

 


8-Aralık saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyetine Geçiş Süreci" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:Sayın Doç. Dr.  Ahmet Zeki İZGÖER

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


22-Aralık  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Tarih Perspektifinden İran Türklüğü" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Yrd.Doç. Dr. Babek CAVANŞİR

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi


12- Ocak saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Ölüm Kampı: Belene" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Belene Zulmünün canlı şahidi ve zulmün mağduru Sn. Sabri İskender 


19- Ocak saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "20 Ocak Katliamı" konulu  konferans olacakdır.

Konuşmacılar: Yeditepe Üniversitesi bölüm başkan yardımcısı Yrd.Doç.Dr. sayın Arıf Acaloğlu,Gazeteci-Yazar sayın Ağasi Hun MAMMADLİ ve GMOH-yönetim kurulu üyesi sayın Bulut Alemdar.


2-Şubat saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Irak Türkmenleri (Dünü-Bugünü-Yarını)"  konferans olacakdır.

Konuşmacı: Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Sayın Savaş AVCI.

 


9-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Sultan Galiyev ve Sovyetler Dönemi Turancılık Hareketi konferans olacakdır.

Konuşmacı: Araştırmacı - Yazar Sayın Erol CİHANGİR

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

Saygıyla

Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmaları Derneği


26-Şubat  saat 12:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenecek 

Tarihin Kara Lekesi "HOCALI SOYKIRIMI"  konulu konferans olcakdır.

Konuşmacılar: Yrd.Doç.Dr. Arif Acaloğlu- Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi

 Doç.Dr. Rövşen Alizade- İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi

 Agil Samedbeyli- Bütov Azerbaycan Birliyi Yönetim Kurulu başkanı

Yer

Yenidoğan Mahallesi Yayla Sokak No:2\ B Bayrampaşa

Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi 


23-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "Doğu Türkistan Ekseninde Türkiye-Çin İlişkileri konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Sayın Yrd. Doç.Dr. Ömer KUL

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı


30-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "1.Dünya Savaşında İzmir Savunması" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Sayın Araştırmacı-Yazar Celal Öcal


13-Nisan  saat 19:30-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "Küresel Para Savaşları " konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Doç.Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu

- İstanbul Aydın Üniversitesi İİBF – Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı


İstanbul Hava Durumu
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 3,7967   3,8036
EURO 4,6385   4,6469
       
Özlü Sözler
"Kolomb, Amerika'yı bulduğunda mutlu olmadı... Ararken mutluydu." Fyodor Mihayloviç DOSTOYEVSKİ
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 66
Dün: 125
Toplam: 468445
Hitler'in İngiliz sevgilisi ... - 100 görüşme, 2 kurşun, ev hapisanesi, ölümcül hastalık ...
 
 

Hitler'in İngiliz sevgilisi ... - 100 görüşme, 2 kurşun, ev hapisanesi, ölümcül hastalık ...

"Mitford kardeşleri arasında en ünlüsü olan Yuniti kimseye benzemiyordu. Yüce boyu, sarışın saçları vardı. Annem dedi ki, tanış, Yuniti puana, bizimle yaşayacak. Bu söz beni şaşırttı. Bu kadar onun hakkında hiçbir şey duymamıştım."

83 yaşındaki Margaret Hitler'in sevgilisini - ömrünün son yıllarını kendi evinde geçiren Yuniti Mitfordu şöyle anlatıyor:

O zaman 8 yaşında olan küçük kızcağız Margaret Yuniti ilgili anılarını BBC ile paylaştı.

Tanışlıqdan birkaç hafta sonra Yuniti daimi konuk olarak Marqaretin Uorikşir qraflığının Hilmorton şəhərciyindəki evine yerleşir.

Margaret bu evde babası - rahip Frederick Syugll-Korbi, annesi Bettina ve küçük kız kardeşi ile birlikte yaşıyordu.

Margaret hatırlar ki, misafirin gelişine göre ebeveynlerinin yatak odasından babasının giyim ve kitaplarını çıkardılar. Aynı gün annesi ve dayesi Yuniti birlikte yatmalı olup.

"Yuniti idrarını geçemiyordu. Bunu yatak ayarlarından her gün yıkanıp ipten aşılmasına anlamıştım. Onun ayağı tutulmuştu, yürüdüğünde hissediliyordu. Babam o gün gardırop odasında uyudu. Evin tüm pencere ve kapıları qıfıllanmışdı. Anlaşılan Yuniti ev hapsinde idi. Onu hiçbir zaman yalnız qoymurdular. Yunitinin adı qalmaqallara karışmıştı. Onu Topluluklar Meclisinde müzakere ediyorlardı, yaşadığı yer ulusal güvenlik meselesi olarak görülüyordu. Sohbet dolaşıyordu ki, bu kadın Hitler'in sevgilisi olup ".

Yuniti Mitford ailesindeki 6 kızdan biriydi. Babası Lord Ridsdeyl idi. Yunitinin kız kardeşi Diana İngiliz Faşistler Birliği lideri Oswald Mosli ile evlenmişti. 

"Yuniti Hiterlə tanıdık olmakla bacısını aşmak geçmeye çalışıyordu", - diye biyografisini David Prays-Jones bildirir:

"O, Hitler'in Münhende arkadaşlarıyla kahvaltı etmeyi sevdiğini öğrenmişti ve Hitler onu masaya davet edene kadar oturup bekliyordu". 

Yunitinin çileyi boşa çıkmıyor. Hitler Yunitini Berlin'e davet ediyor, sonra ise ona Münhende ev tutuyor.

Tarihçilerin birçoğu iddia ediyor ki, Hitler'le Yuniti ilişki olmayıp. Prays-Consa göre, Yuniti Hitler'le yaklaşık 100 kez görüştü:  "İngilizler arasında hiç kimse Yuniti kadar Hitler'e yakın olmamıştı. O, Nazilerin yüksek dairesine yakınlarımdan idi". 

Yuniti Mitford Nazi Almanyası'nda birkaç yıl kaldıktan ve başarısız intihar girişiminden sonra başında şarapnel ile İngiltere'ye döndü.  

1939 Eylül Britanya Almanya'ya savaş ilan ettiğinde Yuniti Münhendeki "Britanya bağı" na giderek silahla başına iki el ateş açtı.

Britaniyaya döndüğünde ona halk düşmanı adı vermişler. Hatta birçokları Dışişleri Bakanlığı'na mektup yazarak onu ülkeden göndermeyi talep etti.

Sonunda karar verildi ki, onu Hilmortonda rahibin evine yerləşdirsinlər.

Yunitinin annesi - ledi Ridsdeyl kızına baş çekmek için Marqaretin annesini ziyaret ediyordu. 

"Bizim evimiz herkesin yüzüne açıktı. Yoksullar ve evsizler bize gelir, bir fincan kahve istedim. Görünür, anam bu kanaate gelmişti ki, Yunitini kabul etmek ve ona merhamet göstermek gerekir. Şüphesiz, anam hükümetle yazışmalar yapıyordu. Bence tüm bunlar babam için oldukça ağır geliyordu. Nitekim de olsa, potansiyel tehlike sayılan bir kişiye kontrol ediyordu. 
Yunitinin ne parası, ne pasaportu, ne de bir mektup yazmak için kağıdı vardı. Ona hemen hemen hiçbir şeye izin verilmiyordu. bir süre hatta kütüphane kartı da yoktu " ,
 - diye Margaret hatırlar.

Dediğine göre, Yuniti onlarda 1943-48 yılları arasında olup,

"Onun kaldığı yer sır gibi tutuluyordu. Biz de bu konuda kimseye danışa bilmezdik. Kısıtlama konulmuştu. Valideynlerim çok rahatsız idiler. Bense hala hiçbir neden şübhələnmirdim. Onun tutsak gibi tutulduğunu başa düşmürdüm. Bana göre, sadece konuk oldu".

Bazı tarihçilere göre, Yuniti Hitler'den hamile kalıp. Fakat Margaret emindir ki, bunu teyit edecek herhangi bir kanıt yoktur:  "Boş sözdür. Bence, o, genellikle anne olmak iqtdarında değildi".

Mİ-5'in (İngiliz istihbarat servisi) iddiasına göre, Yuniti ruhsal açıdan sağlıklı değildi. 

Britanya Dışişleri Bakanlığına şikayetler geliyordu ki, Yuniti etrafta dolaşıyor ve pilotlarla tınış olurmuş. Bu iddiaları araştırmak için yerel polis tahkikat aparmalı olmuştu.

Yerliler Yunitinin rahibin evinde kalmasını istemiyorlardı. Düşmanları ile bu kadar yakın olmuş bir kişinin çevrelerinde olmasından rahatsız idiler. 

Yuniti tüm çevrenin dikkatin üzerine çekebilir bilmişti. 

Sakinlerden Raqbi Con Houz babası Frenkin Yuniti hakkında görüşlerini şöyle hatırlıyor: "Yuniti Hilmortonda dolaşıyor ve" fiş-end-cips "(balık, patates) yiyordu. Bu babamı hayrete getirmişti. Çünkü Yuniti aristokrat aileden idi". 

Yuniti Britaniyaya geldiğinde kendisi ile Hitler'in ona bağışladığı Liblix olan küçük köpeği de getirmişti.

Yuniti Mitford daima kontrol altında olmalıydı. Margaret diyor ki, o, hep neşeli idi. Üstelik resim yapmak yeteneği vardı:

"Onunla bir odada qalmağıma asla izin vermiyorlardı. Annem hep yanımızda olurdu. Ya nese dokuyor, ya da Royal çalıyordu. 
Bana öyle geliyor ki, Bavyera marşı Yunitinin çok hoşuna gəlrdi. Odada dolaşa dolaşa bu marşı sık sık okurdu. İyi okuyordu. ama yüksek sesle ve aniden ".
  

 

Margaret

Margaret Hitler'in ölüm haberinin Britaniyaya ulaştığı günü de iyi hatırlar.

"Bacım dedi: " Günaydın Yuniti puana. Maalesef söylemeliyim ki, sizin tanıdığınız öldü. O an ben bağırdım ki, "bu o kişidir ki ..". Sözümü bitirməmişdim ki, Yuniti bana saldırı çekti. Tez kaçıp saklandım ".

Aynı yıl Marqareti yatılı okula gönderibler. Yuniti onların evinde kalmaya devam edip, tatilleri de İskoçya'da annesi Ridsdeyllə yaşadı. 

Margaret diyor ki, Yuniti 1948 yılında ise İskoçya'nın Oban kentinde öldü. İntihara teşebbüs sırasında başına giren kurşun sonradan o menenjit yarattı:

"Tatilde eve geldiğimde annem beni qarşılamadı. Yukarıda - hamamda ağlıyordu. Atama baxıdım ve o bana şöyle dedi:" Şükür Allaha, her şey geride kaldı ... ".

Strateq.az


04.05.2017 Okunma Sayısı: 418Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Doç.Dr. Dilaver Ezimli Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesi
...

Doç.Dr. Dilaver Ezimli Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesi
...

Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız