- Aidat ve bağışlarınızı Akbank Beşyüzevler Şubesi, TR89 0004 6006 4388 8000 1013 15 nolu hesaba yatırabilirsiniz.
Duyurular

3 Mayıs saat 19:30-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "3 Mayis Ruhu " konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Arkeolog-Tarihci Sayın Adil YILMAZ


Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 29-eylül 2016-cı yılında saat 19-da Hoca Ahmet Yasevi anlamak koferası olacakdır.Konuşmacı Erdoğan Aslıyücel Ahmet Yasevi Vakfı başkanı .Her kes davetlidir.

 


Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 22-ağustos 2016-cı yılında saat 18-de Ebulfez Elçibeyin ölüm yıldönümu ilgili toplantı olacakdır.Her kes davetlidir.


6-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda GAGAUZ (GÖKOĞUZ) Türkleri  Dünü-Bügünü - Yarını konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Gazeteci - Akademisyen Sayın. Ağası Hun Mammadli


20-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda TÜRKLÜĞÜMÜZ, KİMLİĞİMİZ: TARİHİ VE EDEBİ BELGELERDE konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Akademisyen Sayın. Doç.Dr. Rövşen Alizade

İstanbul Aydın Universitetisi Öğretim Üyesi

Her Kes Davetlidir


27-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda Türk Tarihinin Arkeolojik  Kaynakları konferansı olacakdır.

Konuşmacı: - Akademisyen Sayın. Arkeolog-Tarihçi Adil Yılmaz 


3-Kasım saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "25. Yılında Azerbaycan Bağımsızlık Mücadelesi ve Güney Azerbaycan'a Etkileri" konulu konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

Konuşmacılar Bütöv Azerbaycan Birliği  Başkanı Sn. Agil SAMEDBEYLİ ve GAMOH Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Bulut ALEMDAR"ın 


10-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda ÖLÜÖNE- ile baştan sona sibirya toprakları - halkları - inanışları konferansı olacakdır.

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


24-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda ATATÜRK VE TÜRK DÜNYASI konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Doç.Dr. Ercan Karakoç

Yıldız Teknik Üniversitesi oğretim üyesi

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

 


26-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenecek 

"Kıbrıs Müzakerelerinde Son Durum" konulu konferans olcakdır.

Konuşmacı: Prof. Dr. Sayın. Erhan ARIKLI

KKTC - Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan

Yer

Yenidoğan Mahallesi Yayla Sokak No:2\ B Bayrampaşa

Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi 

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


1-Aralık saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Kırgızistan'da 10 Gün - Gezi İzlenimleri" konulu konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Dr. Baki Dökmeci 

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

 

 

 


8-Aralık saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyetine Geçiş Süreci" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:Sayın Doç. Dr.  Ahmet Zeki İZGÖER

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


22-Aralık  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Tarih Perspektifinden İran Türklüğü" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Yrd.Doç. Dr. Babek CAVANŞİR

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi


12- Ocak saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Ölüm Kampı: Belene" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Belene Zulmünün canlı şahidi ve zulmün mağduru Sn. Sabri İskender 


19- Ocak saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "20 Ocak Katliamı" konulu  konferans olacakdır.

Konuşmacılar: Yeditepe Üniversitesi bölüm başkan yardımcısı Yrd.Doç.Dr. sayın Arıf Acaloğlu,Gazeteci-Yazar sayın Ağasi Hun MAMMADLİ ve GMOH-yönetim kurulu üyesi sayın Bulut Alemdar.


2-Şubat saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Irak Türkmenleri (Dünü-Bugünü-Yarını)"  konferans olacakdır.

Konuşmacı: Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Sayın Savaş AVCI.

 


9-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Sultan Galiyev ve Sovyetler Dönemi Turancılık Hareketi konferans olacakdır.

Konuşmacı: Araştırmacı - Yazar Sayın Erol CİHANGİR

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

Saygıyla

Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmaları Derneği


26-Şubat  saat 12:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenecek 

Tarihin Kara Lekesi "HOCALI SOYKIRIMI"  konulu konferans olcakdır.

Konuşmacılar: Yrd.Doç.Dr. Arif Acaloğlu- Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi

 Doç.Dr. Rövşen Alizade- İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi

 Agil Samedbeyli- Bütov Azerbaycan Birliyi Yönetim Kurulu başkanı

Yer

Yenidoğan Mahallesi Yayla Sokak No:2\ B Bayrampaşa

Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi 


23-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "Doğu Türkistan Ekseninde Türkiye-Çin İlişkileri konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Sayın Yrd. Doç.Dr. Ömer KUL

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı


30-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "1.Dünya Savaşında İzmir Savunması" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Sayın Araştırmacı-Yazar Celal Öcal


13-Nisan  saat 19:30-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "Küresel Para Savaşları " konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Doç.Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu

- İstanbul Aydın Üniversitesi İİBF – Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı


İstanbul Hava Durumu
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 3,7967   3,8036
EURO 4,6385   4,6469
       
Özlü Sözler
"Kederi sevinç izler, hayatın kuralıdır bu" DOSTOYEVSKİ
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 66
Dün: 125
Toplam: 468445
Dünyanın dikkatle izlediği İran seçimleri: İlk teledebat beklentileri alt üst etti - ANALİZİ
 
 

Dünyanın dikkatle izlediği İran seçimleri: İlk teledebat beklentileri alt üst etti - ANALİZİ

Kirill Cavlax

Regnum İA, 30.04.2017

İran Cumhurbaşkanı görevine altı aday  IRIB TV1  milli telekanalda ilk debatda katıldı. Diskussiya 28 Nisan gerçekleşti ve 3 saate yakın çekti. Genel konu sosyal olup : nüfusun marginallaşması ile mücadele, işsizlik, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, eski menzillerden sakinlerin aktarılması ...

Debatlar üç bölümden ibaret olup. Birinci bölümde adaylardan biri dört dakika boyunca tribünden sunucunun sorularına cevap verdi. Konuşma sırası ve cevap vermeli olduğu sorusu kura ortaya koydu. Sonra adaylara çıkış yapanları eleştiren ve soru için iki dakika ayrıldı. Sonda tribunada durmuş adaya cevap için beş dakika verilir.

İkinci bölümde lider sırayla adayların birer soru sordu. Cevaba toplam iki dakika ayrıldı. Sonuç olarak final çıkışı için Başkan qovğasının katılımcıların her birine üç dakika ayrıldı.

Tartışmanın dışında, adayların ön propagandaya başka kanalları da var. Siyasi programı vatandaşlara ulaştırmak için televizyonda daha iki format tasarlanmıştır. Birincisi - verilmiş konu üzerine kurşun ile röportaj. İkincisi - aday seçmenlere kendi mesajını okurken vatandaşlara başvurusu.

Radioefir de tasarlanmıştır. Adayların hepsine aynı miktarda eter verilir.

ilk tartışmalar

Seyirciler başkanlık kampanyasının ilk görsel görüşünün eşiğinde aktivitedeki Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve baş rakibi - IIR-in eski başsavcısı İbrahim Reisi nin söz qovğasının intizarında idiler. Ancak esas adayların savaşı baş tutmayıb.

Ruhani beklentileri doğrultmayıb . O, yavaş ve genel ifadelerle konuşup, çıkış için ona sunulan süre etkili faydalanmayıb. Aktivitedeki Başkan hükümetin adresine hamle ve eleştirileri bertaraf ederek konuyu şakaya adladıb. " Bu hükümet olmasaydı, dostlarımız bugün internette propaganda götürebilir bilmezlerdi ", - diye başkan kendi opponentlərini emin etti. Ayrıca Qalibaf ı yalanda ve feyk (İngilizce: kurulum-terc.) Bilgiler yaymakta suçladı.

Üç aday - IIR-in eski sanayi bakanı Mustafa Haşimi Tebe , Reis ve İran'ın eski Kültür Bakanı Mustafa Mirsəlim Ruhani Cahangiri nin Qalibafa karşı diskussiyasının gölgesinde kaldı. Reisi tartışmalar sırasında Mahmud Əhməinejad tarzında populist ritorikadan yapışarak sosyal adaleti özel kaydetti. Fakat ekonomik planda hükümetin Dönem politikasına alternatif teklif vermedi. İran analistleri ve yayınlar onu tartışma esas uğursuzu denir. O, karizması sergilemeye nail olmamıştır. Şimdi önümüzde soru duruyor: Reisi ruhaniye gerçek rekabet teşkil edebilecek mi? Hatta taraftarları da buna şüphe ediyorlar.

Tahran Belediye Başkanı Mehemmedbaqir Qalibaf ruhaninin 2013 yılı başkanlık yarışlarında verdiği öncesi vaatlerini anarak kendi seçim kampanyasını hükümetin eleştirel üzerinde kurup. İran başkenti merinin baş sloganı: " Söz hükümetinden faaliyet hükümetine ".

Qalibaf teledebatda polemikanı Ruhani ile çatışmaya kadar geçirmeye çalıştı . Şehir başkanı işsizlik ve zayıf ekonomiye vurgu yaparak, " 4% 96% -e karşı ", yani aristokratlar fakirlere karşı formülünü ileri sürdü. Bu seçimler Qalibaf için başkanlık postunu tutmaya son fırsattır. Bu, onun için üçüncü başkan kampaniyasıdır, Tahran'ı ise 2005 yılının avqustundan yönetiyor.

İran siyasi analisti Hasan Resûl nin göre Qalibafın parlak çıkışı muhafazakar kampın reisinin ilk debatlardakı gözədəyməzliyini de anlatan stratejisine yazılır. Politoloq " Entekhab" portalına bildirib: " Muhafazakar her iki adayı izleyecek. Onlar şu anda Qalibafın reytingini abartmak istiyorlar ki, sonra sicilinde lehine adaylığını geri almaya ikna etsinler ".

İshak Cahangiri

İran Devlet Başkanı İshak Cahangiri herkes için beklenmedik tartışma esas yıldızı oldu. Medya ve analistler ona ruhaninin ildırımötürəni ve spoyler (İngilizce: kuvveti boğan cihaz terc.) Aday rolünü ayırıp. Onun katılımının temel görevi hükümet kursunun savunması kabul edilir. Ama o, tahammül ve soğukkanlılık sergileyib, cevabında hükümetin eleştirisini istatistiksel verilerle güvenle def etti.

Cahangiri "halk refahı" ve "tüm sorunları hemen çözmek" hakkında kaygan ifadelerden kullanan diğer debatçılardan farklı olarak, iş için anlattı. O, Qalibafa karşılıklı hamle etti. Birinci Başkan merak: " Tahran'da Suudi Ərəbistanınn Büyükelçiliği'ne saldırının təşkilatçsı olan kişi şu anda kimin ön merkezinde çalışıyor ?"

Sohbet gençlerin birkaç muhafazakar hareketine rehberlik etmiş ve Tahran merinin merkezinde çalışan Hasan Kordmixan dan gidiyor. O, 2016 yılının Ocak ayında İran'da Suudi Ərəbistanınn Büyükelçiliği'ne saldırının organizatörlerinden biriydi. Kordmixan ayrıca Suriye'de iş gezisi oldu. Bilindiği gibi, onun Suriye'deki işine İİKK " El-Kudüs " özel bölümünün komutanı Kasım Süleymani bizzat kontrol etti. Cahangiri adayların hepsinden emin görünerek. Tesadüfi deyil ki, tartışmalar sona erdikten sonra sosyal ağlarda taraftarlarının sayısı kəskincəsinə çoğalıp. Hatemi yönetiminin rehberi Mehemmed Abgahi, İran Devlet Teleradiosunun sunucusu Vahid İmani ve İran'ın diğer bazı gazetecileri Cahangirini esas aday Twitter şebekesinde destekleyibler. Tvitlərin ilk seçmelerini İİKK civarında " Tasnim News" haber ajansı topladı. Muhafazakar medya cevabında birinci ikinci başkanın değil, şefi ruhaninin adaylığı geri götüre bileceği hakkında düşünceyi firlatmağa başladı.

tartışma döner

Başkan qovğasının Ruhani ve başkanının şahsında beyan edilmiş favorileri beklentileri doğrultmayıb. İslahatçıların kampında belirsizlik hüküm sürüyor. Parlamentoda " Umut " hizip lideri ve reformcu siyasetçilerin Ali Konsey Başkanı, ruhaniye kayıtsız şartsız destek bildirmiş Məhəmmədrza Arif tartışmanın sonra deyib: " Biz lap baştan demişiz ki, Hasan Ruhani reformcuların tek değil, esas adayı olacak".

O, herhangi bir adayın xeyinə kesin karar hakkında soru cevaptan yayınıb. " Tasnim News" Arifden sutat getiriyor: "Ali konsey kolektif karar verecek. Ancak bundan sonra somut soyadını çekebilirim ".

Buna karşılık reisinin arkasında duran güçler onun konumunu takviye kat ettiler. Kum'da ilahiyatçı öğretmenler Cemiyeti'ne giren Ayetullah Muhammed Mehdi fakihi kurumun eski başsavcısı desteklediği hakkında bilgi verdi. Fəqihinin göre, kurumun 28 Nisan geçirilmiş toplantısında üyelerin çoğunluğu Rəisiyə oy kullandı. " Tasnim News"  ajansı ilahiyyatıçının sözlerini örnek verdi: " Bugün seslerin çoğu İbrahim Rəisiyə verildi. Bu nedenle başkanlık seçimlerinde onun adaylığını savunuyoruz ".

İran siyasi ve sosyal hayatında önemli rol oynayan daha bir kurum - " Savaşan ruhban toplumu " adaylar için kararını henüz ilan etmedi. Bu iki kurumun desteği adaya seçimleri garantisi verebilir.

"Entekhab" portalının yaptığı anket sonuçlarına göre, ilk debatlarda Ruhani Cahangiri  dueti galebe çalıp. Kullanıcıların 84% 'i onlara oy verdi. Qalıibaf-Reisi toplam 13% toplayıp, 3% -i ise kalan adaylar kendi aralarında bölübler. İnternet oylamasına 25,5 bin kişi katıldı.

İran'ın sabitsizləşdirilməsi

Aprelin 26-da Sistan ve Belucistan eyaletlerinde İran-Pakistan sınırında İran sərhədçilərinə saldırı. Teröristler on kişiyi öldürüp, birini esir alarak Pakistan'a aparıblar. IIR Başkanı Hasan Ruhani ve IIR Dışişleri Pakistan hükümetini suçluları bulup cezalandırmaya çağırdı.

Cais el-Adl " terörist örgütün yaraqlıları saldırıya sorumluluğunu üzerlerine almışlar. O, 2012 yılında " İran halk direnişi hareketi " ( "Cundulla") tarafından kuruldu. "Cundulla" lideri Əbdülmalik Riqi 2010 yılında öldürüldü ve projektöre kırıldı. "Cais el-Adl" ilk saldırıyı 2013 yılında geçirip, yaraqlılar 14 sərhədçini öldürdü. Bir yıl sonra İran'ın sekiz herbçisi onların kurbanı oldu. İsrail'in " Haaretz " gazetesi " Foreign Policy " -e istinaden haber verdiği gibi, "Cundulla" yaraqlılarını CIA ajanları hazırladı.

IIR askeri yönetimi sükutu koruyor. İİKK Kara orduları komutanı Muhammed Emin deyib ki, banditlərin Sistan ve Belucistan dağlarındaki sığınaklarından İran'ın kolluk kuvvetlerinin konumuna saldırdığı dönemler sona erdi. Press TV generalin sözlerini örnek verdi: " Bugün teröristler Pakistan'daki yuvalarına çekilip ve oradan İran'a saldırıyorlar. Banditlərin erazimizde faaliyet göstermeye daha şansı yok ".

Pakpur kaydetti ki, Suudi Arabistan, BAE ve "terörizmin haç babası " ABD durumu sabitsizləşdirmək için karşı-devrimci güçleri İran'a döndürüyor. IIR Kanun Tüzüğü'nün Sağlamak Kuvvetleri'nin (Naja) Başkanı Hüseyin estaría  " Defa Press" e röportajda söyledi: "İran'ın düşmanları bilmelidir ki, teröristlerin etkinliği cevapsız kalmayacaktır ".

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehqan söyledi, ABD İran seçimlerine etki etmek ümidiyle yaşıyor. Bakan RT-nin Arap bürosuna bildirib: "Amerikalılar IIR-de başkanlık seçimlerine etkilemek becerisinde olduklarını düşünüyorlarsa, o zaman derinden yanılırlar. İranlılar bilge halktır. Biz düşmanlarımızı tanıyor ve onların taleplerine ters hareket ediyoruz ".

Dehqanın göre, ABD ve İngiltere bir siyasi grubu diğerine karşı desteklemek için medya den kullanıyor. Burada Batı'nın irandilli BBC, VOA, DW ve "Özgürlük Radyosu " öngörülüyor. Milletlerarası konu dışı oyuncular tarafından islam Cumhuriyeti'ndeki iç durumu kötüleştirebilir için kullanılacaktır. En yakın zamanda İran'ın Kürt bölgelerinde durumun keskinleşmesi mümkündür.

İran'da seçimler ve "Rus izi"

Tataristan başkanı Rüstem Minnixanov un İran'a iki günlük ziyareti yeni boya kazandı. Rusya bölgesinin başkanı dış seferin sırasında İshak Cahangiri dahil İran hükümetinin üyeleri ile toplantılar yaptı. Minnixanov ayrıca Məşhədi ziyaret edip, Horasan-Rzai eyaletinin valisi Ali Rıza Rəşidiyan ve " Astan Kudüs Rezevi " büyük islam fonunun müdürü, başkan adayı İbrahim Reisi ile görüştü. Rüstem Minnixanov özet Gönderen: "Bölge yönetimi ile bir takım yapıcı görüşmeler yaptık, sonraki etkin karşılıklı fəlaiyyət için adımlar tasarlanmış tuttuk. Tataristan ve Horasan-Rzavinin iş çevrelerinin katılımıyla iş forum baş tuttu. Ayrıca, Meşhedin eğitim ve kültür kurumlarına ziyaret ettik. Vali Ali Rıza Rəşidiyana tedbirlerin teşkiline teşekkür ederim ".

Rəşidiyanın göre, görüşmede sohbet yatırım ve eğitim alanında ikili işbirliği meselelerinden gidip. Tataristan lideri imam Rıza'nın türbesini - İran'daki turizim ve ziyaretgah merkezini ziyaret etti.

Antirusiya dalgasını Cumhurbaşkanı Hatemi'nin eski sözcüsü (1997-2005) Abdullah Ramazanzadə gökte tutup. O, siciline Minnixanovla görüşünü " tecrübesizlik ve sivil verimlilik " tezahürü gibi qiymərləndirib. " Raja News" Ramazanzadənin sözlerini alıntı getiriyor: " Biz ABD'de başkanlık seçimlerini yada salmalı ve İran'a Rus etkisine yol vermemeliyiz. Maalesef İran'ın birçok yayınlar dünya süreçlerini aydınlatmakta rus bilgi kaynaklarından kullanıyor. Bazı bilgi kaynakları ise Rusya herbçilerinin analitikasını yayımlar. Hâlâ son zamanlarda İran'ın istihbarat kuruluşlarından Rus casuslarının tutulduğunu eşitmişikmi? Gerçekten, İran'da Rus kəşfiyyatçları yoktur ve ülkemiz Harita toplamırlar? "

İran juranlistləri 1997 seçimleri döneminde yaşanan olayı hatırlattılar. O zaman Başkan postu uğrunda reformcu Muhammed Hatemi ve muhafazakar Eliekber Hatip Nuri mücadele veriyorlardı. Muhafazakar adayın temsilcisi, hazırda İran'da insan hakları üzere Konsey'e başkanlık eden Muhammed Cevad Laricani İİR Dışişleri heyetinin terkibinde Londra'ya yollandı. O, Birleşik Krallık'ta bu ülkenin Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu konularında Genel Müdürü Nik Braun la buluştu. KİV-lerin bilgisine göre, Laricani İngiltere'de Hatip Nurinin adaylığına destek arayıb. Bu görüş Hatip Nuriye nüfuz darbesi vurdu, yayınlar ise insidenti İran çıkarlarına satqınlıq gibi gösterdi. Sonuçta Hatip Nurinin 7,2 milyon sesine karşı Hatemi'ye 20 milyon seçmen oy kullandı.

İlginçtir, muhalif blog ortamı ve yayınlar Minnixanovu nasıl hayal ediyor? Onu Tatarıstanın başkanı yerine,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel temsilcisi olarak tanımlıyorlar. Hemedan aviabazası ilgili skandalın şahsında biliyoruz ki, İranlılar onların iç işlerine karışmaya nasıl tepki verirler. Rus etkisi ile ilgili fikir şimdilik geniş bilgi desteği almadı. Fakat siciline zaferi ve Tahran-Moskova ilişkilerinde hafif gerginlik halinde bu öyküsü çeşitli yönlere dartışdırmaq bilirler.

Kaynak: Strateq.az


04.05.2017 Okunma Sayısı: 394Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Doç.Dr. Dilaver Ezimli Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesi
...

Doç.Dr. Dilaver Ezimli Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesi
...

Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız