- Aidat ve bağışlarınızı Akbank Beşyüzevler Şubesi, TR89 0004 6006 4388 8000 1013 15 nolu hesaba yatırabilirsiniz.
Duyurular

3 Mayıs saat 19:30-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "3 Mayis Ruhu " konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Arkeolog-Tarihci Sayın Adil YILMAZ


Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 29-eylül 2016-cı yılında saat 19-da Hoca Ahmet Yasevi anlamak koferası olacakdır.Konuşmacı Erdoğan Aslıyücel Ahmet Yasevi Vakfı başkanı .Her kes davetlidir.

 


Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 22-ağustos 2016-cı yılında saat 18-de Ebulfez Elçibeyin ölüm yıldönümu ilgili toplantı olacakdır.Her kes davetlidir.


6-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda GAGAUZ (GÖKOĞUZ) Türkleri  Dünü-Bügünü - Yarını konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Gazeteci - Akademisyen Sayın. Ağası Hun Mammadli


20-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda TÜRKLÜĞÜMÜZ, KİMLİĞİMİZ: TARİHİ VE EDEBİ BELGELERDE konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Akademisyen Sayın. Doç.Dr. Rövşen Alizade

İstanbul Aydın Universitetisi Öğretim Üyesi

Her Kes Davetlidir


27-Ekim saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda Türk Tarihinin Arkeolojik  Kaynakları konferansı olacakdır.

Konuşmacı: - Akademisyen Sayın. Arkeolog-Tarihçi Adil Yılmaz 


3-Kasım saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "25. Yılında Azerbaycan Bağımsızlık Mücadelesi ve Güney Azerbaycan'a Etkileri" konulu konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

Konuşmacılar Bütöv Azerbaycan Birliği  Başkanı Sn. Agil SAMEDBEYLİ ve GAMOH Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Bulut ALEMDAR"ın 


10-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda ÖLÜÖNE- ile baştan sona sibirya toprakları - halkları - inanışları konferansı olacakdır.

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


24-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda ATATÜRK VE TÜRK DÜNYASI konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Doç.Dr. Ercan Karakoç

Yıldız Teknik Üniversitesi oğretim üyesi

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

 


26-Kasım  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenecek 

"Kıbrıs Müzakerelerinde Son Durum" konulu konferans olcakdır.

Konuşmacı: Prof. Dr. Sayın. Erhan ARIKLI

KKTC - Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan

Yer

Yenidoğan Mahallesi Yayla Sokak No:2\ B Bayrampaşa

Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi 

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


1-Aralık saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Kırgızistan'da 10 Gün - Gezi İzlenimleri" konulu konferansı olacakdır.

Konuşmacı: Dr. Baki Dökmeci 

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

 

 

 


8-Aralık saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyetine Geçiş Süreci" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:Sayın Doç. Dr.  Ahmet Zeki İZGÖER

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.


22-Aralık  saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Tarih Perspektifinden İran Türklüğü" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Yrd.Doç. Dr. Babek CAVANŞİR

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi


12- Ocak saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Ölüm Kampı: Belene" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı: Belene Zulmünün canlı şahidi ve zulmün mağduru Sn. Sabri İskender 


19- Ocak saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "20 Ocak Katliamı" konulu  konferans olacakdır.

Konuşmacılar: Yeditepe Üniversitesi bölüm başkan yardımcısı Yrd.Doç.Dr. sayın Arıf Acaloğlu,Gazeteci-Yazar sayın Ağasi Hun MAMMADLİ ve GMOH-yönetim kurulu üyesi sayın Bulut Alemdar.


2-Şubat saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda  "Irak Türkmenleri (Dünü-Bugünü-Yarını)"  konferans olacakdır.

Konuşmacı: Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Sayın Savaş AVCI.

 


9-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda "Sultan Galiyev ve Sovyetler Dönemi Turancılık Hareketi konferans olacakdır.

Konuşmacı: Araştırmacı - Yazar Sayın Erol CİHANGİR

Yer

Yenidoğan Mahallesi Rüzgar Sokak No:3\ B Bayrampaşa

Konferansımıza teşriflerinizi rica ederiz.

Saygıyla

Ural Eğitim Kültür ve Stratejik Araştırmaları Derneği


26-Şubat  saat 12:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenecek 

Tarihin Kara Lekesi "HOCALI SOYKIRIMI"  konulu konferans olcakdır.

Konuşmacılar: Yrd.Doç.Dr. Arif Acaloğlu- Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi

 Doç.Dr. Rövşen Alizade- İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi

 Agil Samedbeyli- Bütov Azerbaycan Birliyi Yönetim Kurulu başkanı

Yer

Yenidoğan Mahallesi Yayla Sokak No:2\ B Bayrampaşa

Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi 


23-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "Doğu Türkistan Ekseninde Türkiye-Çin İlişkileri konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Sayın Yrd. Doç.Dr. Ömer KUL

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı


30-Mart saat 19:00-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "1.Dünya Savaşında İzmir Savunması" konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Sayın Araştırmacı-Yazar Celal Öcal


13-Nisan  saat 19:30-da Ural Kültür Eğitim ve Strateji Araştırmalar Derneğinin Ferit Tunca Önder konferans salonunda   "Küresel Para Savaşları " konulu konferans olacakdır.

Konuşmacı:  Doç.Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu

- İstanbul Aydın Üniversitesi İİBF – Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı


İstanbul Hava Durumu
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 3,7967   3,8036
EURO 4,6385   4,6469
       
Özlü Sözler
İnsanları geçimsiz yapan sevgisizliktir. Birbirine düşman eden iletişimsizliktir. Güzellikten yana ne varsa yok eden ilgisizliktir. Konfüçyüs
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 66
Dün: 125
Toplam: 468445
Yeni Büyükelçi atamasının perde arkası: Ruhani SEPAH subaylarının diplomat atamasının önüne neden alır? - ANALİZİ
 
 

Yeni Büyükelçi atamasının perde arkası: Ruhani SEPAH subaylarının diplomat atamasının önüne neden alır? - ANALİZİ

Ali Əlfone

"Atlantic Council" 

İran'ın Suriye'deki yeni Büyükelçisi Cevat Turkabadi kimlik Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Öğretmen sundu. Böylece İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ekstraterritorial operasyonlar geçiren İ slam Devrimi Muhafızları Kolordusu'nun (İİKK - "Sepah") "Kudüs" qvardiyası ü zərində küçük ama önemli ve çok gerekli taktik zafer kazandı.

Büyükelçi Muhammed Rıza Rauf Şeybani nin 2016 Ekim 6'da misyonu ani dayandırıldığından "Kudüs" ün yönetimi ruhaniye kendi adayını kabul ettirmeye çalışıyordu. 

2016 Aralık 7-de "Kudüs" parlamentodaki taraftarlarını aktivləşdirdi. Seyyid Sadık Təbatəbainejad ve dokuz diğer milletvekili kürsüden Dışişleri Bakanı Zerife hitaben neden Şam'a yeni büyükelçi tayin olunmadığını sordu. 11 Aralık de milletvekillerinin aynı grubu açık mektupta saldırının ikinci dalgasını başladı, Zərifini Büyükelçi Şeybanini "Suriye cephesinin səngərlərini" terk ettirmekte suşladılar.

Şam'da İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi yokluğu Ruhani ve İİKK arasında tartışmanın tek nedeni değildi ve bu bazı kanıtlar vardır.

2014 yılının Aralık ayında Seyyid Hüseyin Niknam - İslam Cumhuriyeti'nin Bağdat'taki Büyükelçiliği nin eski geçici işler avukatı Yemen e Büyükelçisi atanmıştı. Niknam Yemen'e gidemedi, çünkü "bu ülkeye yolculuk mümkün olmadı", Sənadakı büyükelçilik de geçici işler vekilinin emrine verildi. İran basını büyükelçinin Sena seri seferleri ve faaliyet ehliyetinin hakkında haberlerle tapmacadır cevap arıyordu.

Ayrıca, İslam Cumhuriyeti'nin Umman Büyükelçiliği önünde de benzer bir problem durur. Bu elçilik Tahran ve Washington arasında gizli diplomasiye dahil edildi. Büyükelçi Ali Ekber Sibeviyə nin faaliyeti sona erdikten beri misyona geçici işler vekili rehberlik ediyor.

Belki, "Sepah" la rekabette Ruhani geçici işler vekilini bilerek atar ki, sefirliklere "Sepah" subaylarının teyinatının kırar.

Son olarak, 2016 yılı 31 Aralık, Ruhani Turkabadini Şam'a büyükelçi atadı, ama seçim pahalıya mal oldu: 2017 yılı 15 Ocak Ruhani "Kudüs" ün baş komutanı, tuğgeneral Kasım Süleymani nin baş danışmanı general İrec Camii ni Irak Büyükelçisi tanımlamalı oldu.

Turkabadi Tahran'daki texnokratik kampta ruhaninin önemli varlık. İlk bakışta, Turkabadi önceleri Kuveyt, Bahreyn, Nijerya ve Sudan'da hizmet etmiş İran'ın profesyonel diplomatdır . Hem de İran diplomatlarının tüm soyunu seciyyelendiren radikal pragmatik metamorfozadan geçti.

1979 yılında o, Bilim ve Sanayi Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi öğrencisi idi. Üniversitede devrimci öğrenci lideri, başkan Mahmud Ahmedinejad gibi, aynı öğrenci grubunda siyasetle meşgul idi. Çeşitli üniversitelerin öğrencileri Tahran'da Amerikan büyükelçiliğini ele geçirmeyi planlarken, Ahmedinejad ve Bilim ve Sanayi Üniversitesi öğrencileri Sovyet büyükelçiliğini ele geçirmeyi teklif ediyordu, çünkü emperyalistle karşılaştırıldığında, Sovyetler hem de "dinsiz" idi.

Fakat Amerikan Büyükelçiliği istila edildiğinde, Turkabadi bu işe celb olundu ve rehin alınmasında yer alarak kendisi için kariyer yolu açtı. O zamandan beri Turkabadi Tahran'da Amerikan diplomatlarının rehin alınması ile ilgili geçmişini saklamaya çalıştı.

Turkabadinin diplomatik kariyerinin erken aşamaları hakkında detaylar azdır, fakat o zamanki parlamento sözcüsü, sonraki cumhurbaşkanı  Ali Ekber Haşimi Rafsancani ye sadakat yemini içtikten sonra, 1989 yılında İran'ın Kuveyt'teki Büyükelçisi oldu. İran-Irak Savaşı sırasında Küveytlə çok kötü ilişkileri vardı ve Rafsancani`ye savaşın ardından bu ülke ile ilişkileri geliştirmek için profesyonel İran diplomatı gerekiyordu.

Büyükelçi Turkabadinin Rafsancani ve Ruhani arasında koordinasyon olmasının kanıt vardır.  Rafsancani'nin anılarında iki kez Turkabadi konuda mahir "Arap dili tercümanı" olarak anılacaktır kaydı var. Hatta Turkabadi Bahreyn de Büyükelçi olanda Hafız Esad ile gizli görüşmelerde yer almak için Rafsancani onu Şam'a yollanan heyete dahil etmişti. Bu görüşmede Ali Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri sıfatıyla Ruhani de katıldı.

Turkabadi etkili Büyükelçi olup, Nijerya ve Sudan ile ilişkileri iyileştirip ve bu ülkelere Başkan düzey birkaç sefer düzenledi. Suriye'de o, sadece diplomat olarak hizmet etmeyecek, hem de büyük olasılıkla, rakip takım - Devrim Muhafızları hakkında Cumhurbaşkanı bilgi sağlayarak ruhaninin gözü ve kulağı olacak.

Büyükelçi atanması düzleminde Cumhurbaşkanlığı ve "Sepah" arasında beynen-nəhreyndəki ( Mezopotamya - terc. ) Rekabet kendi içinde yenilik değil. Cafer Şirəli Nianın 2016 yılında piyasaya gören anıtsal "Revayat-e ez zendegi va zamane-ye Ayetullah Ekber Haşemi Rafsancani" ( "Ayetullah Ekber Haşimi Rafsancani hayatı ve dönemi") kitabında Danışma Konseyi merhum Başkanı açıkça yakınıyor ki, "Kudüs" kendi subayları Ortadoğu bölgesinde büyükelçi tayin eder ve bu, onu göre, "bizim diplomasiye engeller".

Bu esnada ruhaninin Turkabadini Suriye'ye büyükelçi ataması taktik zafer gibi görünüyor.  İran'ın genel dış politikası ile ilgili karar alımında Ruhani, muhtemelen "Sepah" ı üsteleye bilmiyor, fakat stratejik önemli Büyükelçi atanması ile mücadelede yer alarak misyonunun yönetimine kendi adamını oturtmayı başardı.

Kaynak: Strateq.az


03.05.2017 Okunma Sayısı: 628Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Doç.Dr. Dilaver Ezimli Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesi
...

Doç.Dr. Dilaver Ezimli Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesi
...

Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız